Projekt Energia pre prírodu prináša ovocie

24.09.2013 Poprad

Starý Smokovec 24. septembra (TASR) – Správa Tatranského národného parku (TANAP) a Klub slovenských turistov dnes v Starom Smokovci podpísali memorandá so Slovenskými elektrárňami, členom skupiny Enel, aby potvrdili rozvoj ďalšej spolupráce. Jej súčasťou by mala byť napríklad obnova Chaty M. R. Štefánika a ďalšie projekty na ochranu biodiverzity. Doteraz sa vďaka projektu Energia pre prírodu vrátilo do Tatier viac ako 1500 jedincov rôznych ohrozených zvieracích druhov a ekologizácii vysokohorských chát umožnilo ušetriť tatranské ovzdušie od 25,5 ton CO2 ročne. Kľúčovými projektmi roku 2013 sa stalo historicky prvé sledovanie cesty orla krikľavého Arnolda do zimoviska a druhá turbína malej vodnej elektrárne na Chate pri Zelenom plese.
„Naša spolupráca zameraná na ochranu a záchranu kriticky ohrozených druhov v TANAP začala v roku 2007. S podporou nášho partnera môžeme realizovať úlohy, ktoré nie je možné zabezpečiť zo štátneho rozpočtu. Len vďaka tejto pomoci pískajú opäť svište v Belianskych Tatrách. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať aj v budúcich rokoch a pomôže nám pri realizácii ochrany našich vzácnych klenotov Tatier,“ zhodnotil spoluprácu riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Vďaka projektu sa podarilo zrealizovať všetky on-line prenosy zvierat, zaviesť webkamery, zabezpečiť prenos svišťov do Belianskych Tatier a fotopasce, vďaka ktorým ochranári zmapovali podrobne populáciu medveďa, rysa a našli aj živočíchy, ktoré niekoľko rokov neboli potvrdené v Tatrách, ako napr. mačka divá.
V tomto roku predstavili partneri verejnosti aj výnimočný projekt monitorovania orla krikľavého na jeho ceste do zimoviska v Afrike. Orol Arnold má od polovice augusta na tele miniatúrnu solárnu vysielačku. Ochranári ho odchytili na podhorí západných Tatier, momentálne sa nachádza nad Rumunskom a smeruje pravdepodobne do Tanzánie.
„Program Energia pre prírodu sa za sedem rokov stal prirodzenou súčasťou nášho pôsobenia na Slovensku. Tešíme sa z úspechov vo všetkých oblastiach pôsobenia, od ekologizácie chát, revitalizácie chodníkov až po záchranu vzácnych živočíšnych druhov,“ konštatoval riaditeľ externých vzťahov Slovenských elektrární Michele Bologna s tým, že spoločnosť je pripravená v rámci svojich možností riešiť ďalšie navrhnuté projekty zo strany partnerov.
Chata pri Zelenom plese je tretím projektom v rámci Ekologizácie vysokohorských chát. Tatranská chata, ktorá nie je zapojená do rozvodnej sústavy a pôvodne využívala iba dieselový generátor, už rok spotrebováva čistú elektrinu vyrobenú špeciálnou turbínou Banki. V tomto roku projekt pokračoval inštaláciou druhej turbíny, ktorá umožní využitie nárazových zvýšených prietokov pri topení snehu a pri výkone 13 MW zvyšuje objem ušetrených emisií CO2 až na 15 ton ročne.
„Celková úspora 25,5 ton emisií CO2 ročne nie je síce ohromujúce číslo, pre krehký vysokohorský ekosystém je to však významné zníženie zaťaženia, spôsobeného prevádzkou našich chát. Pritom ďalšími benefitmi sú zvýšenie komfortu a bezpečnosti personálu a návštevníkov chát, ako aj zlepšenie podmienok pre prácu horských záchranárov,“ konštatoval predseda Klubu slovenských turistov Peter Perhala. Na ekologizácii Chaty pri Zelenom plese budú elektrárne pokračovať výmenou dieselagregátu staršej konštrukcie za moderný ekologický typ, ktorý chata bude používať v období zamŕzania hladiny vody a na krátkodobé napájanie najsilnejších spotrebičov.
Okrem toho sa spoločnosť podieľala na ekologizácii ďalších tatranských chát. Na Téryho chate osadili 30 nových fotovoltických panelov, na Zbojnícku chatu bolo presunutých 18 pôvodných fotovoltických panelov z Téryho chaty a v rámci generálnej rekonštrukcie získala Chata pod Rysmi desať nových fotovoltických panelov.
 

Vyberte región

mark